W ostatni piątek września szkoły z całej Europy, a także kilku krajów Ameryki Południowej, Afryki i Azji już po raz siódmy świętowały Europejski Dzień Sportu Szkolnego. W tym roku w obchody włączyła się także Akademia Krokieta i Lamy.

Wielkie święto aktywności fizycznej

Europejski Dzień Sportu Szkolnego (EDSS) to międzynarodowe święto ruchu, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny).  

Z roku na rok w wydarzenie angażuje się coraz więcej uczestników i w 2020 w EDSS wzięły udział 2 mln uczniów z blisko 4 tys. szkół w 38 krajach na całym świecie.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego zachęca do wspólnego spędzania czasu na zabawie, przy jednoczesnej promocji aktywności fizycznej. Nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale także w salach matematyki, języka polskiego, czy geografii.

Akademia Krokieta i Lamy partnerem #EDSS2021

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było „from school space into a MOVEment space”, czyli wykorzystywanie nieoczywistych przestrzeni, by stwarzać uczniom możliwość ruchu przez cały dzień. Tym bardziej cieszymy się, że Akademia Krokieta i Lamy mogła być partnerem Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Organizatorem wydarzenia w Polsce była Fundacja V4Sport, a wśród partnerów znalazło się również Krajowe Zrzeszenie LZS i Szkolny Związek Sportowy. 

Ruchowy Plan Lekcji

24 września w ponad 350 polskich szkołach obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – Ruchowy Plan Lekcji. Klasy I-III wzięły udział w zabawach edukacyjno-ruchowych w swoich salach lekcyjnych, które w formie filmów przygotowali bohaterowie Akademii Krokieta i Lamy.

Poranny rozruch pobudził mózg do pracy, a matematyka i polski w ruchu przekonały dzieci, nauczycieli i rodziców, że by się uczyć wcale nie trzeba siedzieć!

Szkolni koordynatorzy EDSS przygotowali także dodatkowe atrakcje dla uczniów – gry z elementami rywalizacji fair play, czy turnieje i zawody sportowe na szkolnych korytarzach i schodach.

EDSS 2021 w liczbach

Do tegorocznego wydarzenia zarejestrowało się ponad 350 szkół z całej Polski. W akcję włączyło się blisko 1300 nauczycieli wychowania fizycznego i nauczania wczesnoszkolnego, którzy zaangażowali około 24 000 uczniów! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział i mówimy: do zobaczenia za rok!

Co o Ruchowym Planie Lekcji myślą uczestnicy wydarzenia?

O to, jak uczestnikom wydarzenia podobały się filmy edukacyjno-ruchowe spytaliśmy nauczycieli. Co nam powiedzieli? Sprawdźcie sami!

  • „Bardzo wartościowe filmy, które zachęciły dzieci w radosny sposób do ćwiczeń i zabawy połączonej z nauką”.
  • „Fantastyczne połączenie ruchu z edukacją. Dzieciaki nie wiedzą nawet, kiedy zapamiętują pewne rzeczy”.
  • „Jako nauczyciel wychowania fizycznego widzę w takich filmach dodatkowe ćwiczenia, które często w klasach 1-3 nie występują. Jest to urozmaicenie zajęć i oderwanie się dzieci od klasowych codzienności, często dla nich trudnych.”
  • „Filmy bardzo konkretne, ciekawie opowiedziane historie. Dla mnie krótko: ruch i uśmiech – a to dla dzieciaków jest bardzo ważne”.
  • „To rewelacyjne zajęcia. Wyzwalały wiele pozytywnych emocji. Cieszymy się, że mogliśmy z tej formy zajęć skorzystać. Zajęcia te pobudzają do działania. Motywują do dalszej pracy. Są świetnym materiałem do nauki, jak i sprawdzenia swoich umiejętności w przyjemny sposób.”
  • „Filmiki edukacyjno-ruchowe wprowadzają dobry nastrój w grupie, odprężają. Uczą współpracy w grupie, akceptacji indywidualnych różnic, odkrywania swoich predyspozycji. Poza tym, a może przede wszystkim podnoszą atrakcyjność zajęć, ponieważ są traktowane jak zabawa.”
  • „Porcja ruchu przydatna do aktywizacji uczniów, a przy okazji utrwalane zostają wiadomości i umiejętności z podstawy programowej. Ruch sprzyja utrwalaniu i zapamiętywaniu. Bardzo atrakcyjna forma nauki.”
  • „W klasach najmłodszych panował tego dnia Krokiet i Lama, a dokładnie ich Ruchowy Plan Lekcji. Wspaniałe filmowe przerywniki pozwoliły wyprostować kości, rozruszać trochę ciało oraz radośnie odsapnąć od nauki. Czy się podobało? Na pewno, bo ciągle otrzymujemy pytania od dzieci, kiedy kolejne filmiki i radosna zabawa.”

Leave a reply

UP